Ayaküstü Sohbetler

Ayaküstü Sohbetler Nasıl Yapılır

Ayaküstü sohbetler; adından da anlaşılacağı gibi, evlerimiz dışında gerçekleşen, çarşıda, pazarda, asansörde, kapı önlerinde yaptığımız küçük sohbetlere verilen genel isimdir. Bu tür kısa sohbetler bazen hiç ummadığımız faydalar sağlayabilir. Örneğin işinizden ayrılmışsınızdır, apartman önünde Ahmet bey ile sohbet ederken bunu belirttiğinizde, belki de Ahmet beyin geniş çevresi sayesinde yeni işinize kavuşabilirsin. Bu tür örnekleri elbette çoğaltmak mümkündür. Fakat ayaküstü sohbetlerde, din, siyaset gibi derin mevzuulara sakın girmeyin. Bu konulara girerseniz bunun adı ayaküstü sohbet olmaz. Karşıdaki kişi ile güzel bir sohbet ortamı yakaladınız, sohbet sona erdikten sonra nazikçe “Sizinle Sohbet Etmek Gerçekten Güzeldi, Başka Bir Zaman Yine Konuşmak İsterim.” diyerek veda edebilirsiniz.

Ayaküstü Sohbetler İle Sosyal İletişiminizi Güçlendirin

Basit ve önemsiz gibi görünen bu sohbet türü sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, iş ve kariyerle alakalı yükselmeler gibi konularda faydalıdır. Bu tür sohbetler; ev ziyaretlerinde yapılan sohbetlerden, random sohbet yahut gönül sohbetleri dediğimiz sohbet türlerinden çok farklıdır. Yapısal olarak, daha çok yüz yüze sohbetler konusuna benzer. Ayak üstü sohbetlerin başlangıcı bulunan mekana göre farklılıklar gösterebilir. Önemli olan ayaküstü sohbete başlama kelimesini doğru kullanmaktır. Örneğin Apartman girişinde karşılaştığınız bir komşunuz ile “Aidatlar Ne Zaman Toplanıyor Bilginiz Var mı?” şeklinde bir cümle ile başlayabilirsiniz. Keza iş yerinin yemekhane bölümünde karşılaştığınız birine ayaküstü “Yemekler Fena Değilmiş” şeklinde söze başlayabilirsiniz.

Ayaküstü sohbetler
Ayaküstü sohbetler

Ayaküstü Sohbetler Yaparken Nezaket Kuralları Önemlidir

Bütün sohbet şekillerinde olduğu gibi ayak üstü yapılan sohbetlerde de nezaket kuralları önemlidir. Beden dilinin iyi kullanılması, konuşurken kolların önden bağlanması, karşıdaki kişi konuşurken dinlediğinizi gösteren kafa sallama hareketleri falan önemlidir. Ayrıca ayak üstü sohbetlerde karşıdaki kişiyi zorda bırakacak sorular sorulmaz. Dedikodu asla yapılmaz bunlardan kaçınmalısınız. Yine diğer sohbetlerde olduğu gibi güzel Türkçe’mizde olmayan yabancı kaynaklı ve anlaşılmayan kelimeler kullanmaktan kaçınmalısın. Ayak üstü sohbetler kısa sohbetlerdir.

Ayaküstü Sohbetlerin Süresi

Maksimum bir ayaküstü sohbetinin ideal süresi 3 ile 7 dakika arasında değişebilir. Yani kısa sorular, kısa ve etkili cevaplar vardır bu sohbet türünde. Gereksiz konulara girerek konuyu uzattıkça uzatmak, Semra Teyze gibi daldan dala atlamak karşıdaki kişiyi sıkabilir. Gevezelik yapmadan, konuyu dağıtmadan, etkili ve faydalı konulara girmek çok önemlidir. Çünkü ayak üstü zaten zaman kısıtlı. Her sohbet türünde olduğu gibi nezaket önemlidir. Unutmayın iş hayatı olsun, sosyal veya içtimai ilişkiler olsun, başarılı ilişkiler kurmanın yolu, insanlarla güzel iletişim kurmaktır. Bunun için doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişi ile ayak üstü sohbet yaptığınızdan emin olun.

 

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir