Gönül Sohbetleri

Gönül Sohbetleri Nedir

Gönül sohbetleri; dostlar arasında yapılan karşılıklı istişarelere, görüşmelere, fikir alışverişlerine kısaca gönül sohbetleri diyebiliriz. Bu kavram yalnız gerçek hayatta geçerlidir. Çünkü görüş, görmek, görüşmek kavramı bir mekanda insanların birbirlerini görmesi ile mümkündür. Görüşmelerde bir gönül birlikteliği vardır, insanların ortak bir paydada anlaşması, birbirini anlaması vardır. Bir çok insan görüşme ile konuşma kavramını birbiri ile karıştırmaktadır. Çünkü her konuşma görüşme kategorisine girmez. Konuşma kavramı farklıdır, insanlar birbirine çok az şey anlatır, genelde boş muhabbet yapılır. Gevezelik yapmak, desteksiz ve mesnetsiz atmak, belden aşağı konuşmalar yapmak görüşme konusuna girmez.

Kişiler Arasında Gönül Sohbetleri

Günlük hayatta iki kişinin birbirinden ayrılırken “Görüşürüz Moruk”, “Görüşmek Üzere Moruk” gibi sözler sarfettiğini, zamanla bu sözü kendinizin de kullandığınızı görürsünüz. Burada kullanılan “Moruk” kelimesi başlı başına argo ve çirkin bir kelimedir. Güzel kardeşim sen önce şu ağzını, üslubunu düzelt neyi görüşeceksin?, sen zaten aile terbiyesi almamış, insani değerlerden uzak, iki ayağı üzerinde yürüyen bir insan müsvedde sisin.

Gonul sohbetleri
Gönül sohbetleri

Görüşme meclislerinin bir ağırlığı, bir şekli şemali, ciddiyeti, olgunluğu vardır. Bu meclislerde önemli konular görüşülür, önemli kararlar alınır. Buradaki kişiler birbirlerine saygı ve sevgi bağları ile bağlıdır. Kullanılan sohbet üslubunda bir vakar, ağırlık, adab ve incelik vardır. Elbette ruhen ve bedenen gerekli olgunluğa ulaşamayanlar bu tür sohbet meclislerinde bulunamazlar, bulunsalar bile dut yemiş bülbül misali susarlar. Olması gereken de zaten budur, çünkü boşboğazlığın, dangalaklığın, konuşurken küçük çamları devirmenin bir manası yoktur.

Gönül Sohbetleri Yapılırken Ahlak ve Edep Kuralları Önemlidir

Karşısındaki insana saygısı olmayan, edep ve Ahlak Kurallarından yoksun kişilerin sohbet etmesi mümkün değildir. Gönül chatleri yapılan meclislerde boş, ciddiyetsiz, malayani sözlere itibar edilmez, bu tür meclislerde bulunmak, konuşulanları dinlemek hakikaten insana zevk verir. Görüşme yapılan meclislerde söz hakkı kendisine gelen her bir birey kendi fikrini ve görüşünü belirtir ve en sonunda ortak bir karar alınır. Konuşmacıların, hatiplerin, vaizlerin bir topluluğa yaptıkları hitap, görüşme kavramı içerisinde değerlendirilemez. Sadece tek taraflı bir konuşmadır. Orada bulunanlar koyunun kaval dinlemesi gibi konuşulanları dinler, bazılarının da içi geçer, yılbaşı hindisi gibi uyuklamaya başlar.

Sohbet ve Chat Sitelerinde Gönül Sohbetleri Yapılabilir mi?

Yahu bu nasıl yazar, soruyu kendisi soruyor, yine cevabını kendisi veriyor dediğinizi duyar gibiyim sevgili dostlar. Sohbet ve chat sitelerinde gönül sohbetlerinin esamesi bile okunmaz. Çünkü buralarda genelde Geyik Sohbetleri dediğimiz boş muhabbetler yapılır. İnsana hiç bir faydası ve katkısı olmayan sıradan yazışmalardır. Sadece vakit öldürmekten ibarettir. Yüzünü görmediğin, sesini duymadığın bir insanla gönül sohbetleri yaptığını zannetmek sadece bir ahmaklıktır.

 

 

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir