İslami Evlilik

İslami Evlilik ve Doğru İnsanı Bulabilmek

İslami Evlilik ve doğru eş bulmak konumuza hoş geldiniz. Evlenirken elhamdulillah iyi ki meryem evlenmemiş bana rastladı demiyeceksin, veya kız elhamdulillah Yusuf buradaymış ben Yusuf Aleyhisselam ile evleniyorum demiyeceksin. İnsan masum değildir, dolayısıyla çok güzel bir islami evlilik yaparız ama mükemmel değildir. Erkek te kız da hata edebilir biriyle evlendim diyebilmelidir. Çünkün beklentin full olunca bir gün tuzsuz bir yemek karıyı camdan attırır sana. Bu yemeğin tuzu yok dersin, camdan atarsın. Arızalı biriyle evleniyorsun, sen de arızalısın. Haddini bildin mi evlilik güzel yürür. Bu sebeple arkadaşlar düğünden önceki evlilikten önceki edebiyatları yüzde 98 palavra kabul edeceksin.

İslami Evlilik Yapacaksan Evlilik Öncesi Palavralara İnanmayacaksın

Sana gelecek mesela sen Kara abinin yazdıklarını okuduysan, işte ben geldim züleyha geldi sen de yusufsun, sabahlara kadar teheccüd, akşamlara kadar cihad tamam mı tamam, 12 çocuğumuz olur 116 torunumuz olur bunların hepsi palavra, hepsi yalan. Bekara karı boşamak kolaydır. Bir meçhul alemdir, hayat gibi. Hayatın kendisi meçhul bir şey de, hayatın içinde bir nokta olan evlilik nasıl besbelli olur? islami sohbet

İslami evlilik
İslami evlilik

Evlilik Risktir, Zordur, İmtihandır. İslami Evlilik Yapacaksan Bunları Göz Önüne Alman Lazım

Meçhulun içinde malum olmaz arkadaşlar. Evlilik risktir, çünkü imtihandır, her imtihan bir risktir. Şöyle bir cihat olabilir mi, melekler nerde şurdalar, gidiyoruz kafirler 15 dakika sonra yok olacak, eh işte biz ölmeyelim de vaktimiz gelince ölür, cennette buluşuruz. Böyle cihat olur mu? Evlilik bir cihattır, risktir, insan kadar risktir evlilik. Çünkü insan olduğu gibi bir risktir, ölüm riski taşıyor, dalalet riski taşıyor.

Evlilik Öncesi Edebiyatlar

İslami Evlilik öncesi edebiyata inanmayın ve yapmayın. Evleneceğiniz kızı veya erkeği başkasından sorup öğrenin. Ben serserinin tekiyim ama inşallah sen beni düzeltirsin diyecek hali yok herhalde sana. Hiç gerek yok, selamın aleyküm, aleyküm selam biyografinizi başkasından öğrendim. Üçüncü şahıslardan öğrendim. Benim sana yapabileceğim sana en büyük iyilik ben yani KaRa’yı kastetmiyorum. Ağabeyin kimse sana evlilik danışmanlığı yapmalıdır. Bu çok önemli, ben yaklaşık 30 senedir evliyim, ev dünyasını biliyorum, evliliği biliyorum, benimle evli olan da benim sayemde bunu biliyor, ben de evlendiğim kişi sayesinde biliyorum. Benim tecrübemle iki tane pembe dizi film izleyen birinin tecrübesi aynı mı?

İslami Evlilik Öncesi İstişare Önemlidir

Yani şura, istişare ruhu burada devreye girmeli, bunu yapmalısınız. Yahu kardeşim bana geldin soruyorsun, ben falanca kızla evlenmek istiyorum, ama kız çalışan birisi işimi bırakma diyor. Güzel kardeşim Benimle niye cedelleşiyorsun? Ben mi dedim kıza git kızım çalış diye? Namuslu bir erkek ve namuslu bir kadın, haramı tutmamış bir erkek ve kadın çok çabuk aldanır.Hiç haram tecrübesi yok, bu karşıdakinin ALLAH’ın en büyük dostu olduğunu zanneder, hile bilmiyor çünkü zavallı. Bu berbat hayatı yaşayanlar daha iyi evlilikler yapabiliyorlar, çünkü pazarlık yapmasını biliyorlar. Ne yaparsanız yapın, istişaresiz evlenmeyin, sizinle ilgisi olmayan birisiyle istişare edin. Çünkü hiç bir zaman bir anne çocuğuna iyi bir eş bulamıyor.

Evlenilecek Kızın Özelliklerini Araştırma Görevi

Çünkü anne kendi kalitesini arıyor, kendine göre arıyor. Teyze daha idealdir, abla daha idealdir, abla daha objektif bakar. Teyzeyi anne kullanır derki kız şu özelliklerde olsun yani. Sen de haberin yok teyzen buldun zannedersin, paralel noktadan annen çıkar. Tabi burada arkadaşlar istişare çok önemli, bir küçük nokta daha, sen kültürel araştırmalar yapan bir dernektesin. Sende bir hobi var onda bir hobi var, o sizi buluşturuyor ama bu evlilik değildir. Evlilik başka duyguların buluştuğu bir yeridir. Yatak odası değeri, mutfak değeri, oturma odası değeri, kapısı kapatılmış evdeki değerler sizi buluşturmalıdır. Bu sebeple cemaat evliliği diye bir şey yok. Senin karakterinden seninle uyum sağlayana bakacaksın.

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir