Sanal Sohbet

Sanal Sohbet

Günümüzde sanal âlemde edilen sohbet o kadar yaygınlaşmıştır ki birçok insan artık bağımlılık haline gelmiştir. Bu bağımlılıktan kurtulmak ise çok ama çok zordur. Çünkü internet hayatımızı öyle bir sarmış ki hemen hemen her yerde insanlar kolaylıkla internete bağlanmaktadır. İnternetin olduğu her yerde de sohbet sitelerine girmek, sohbet etmek, muhabbet etmek, arkadaş edinmek, yabancılarla bir şeyler paylaşmak ta giderek kolaylaşmaktadır.

İnsanlar günlük yaşamın verdiği yorgunluktan ve stresten bir nebze de olsa kurtulmak için sohbet sitelerine başvurmakta ve orda bir takım arayışlar içine girmektedir. Kâh aradığını bulurken kâh bulamamaktadır. Sonuç ne olursa olsun bu kişiler böyle adreslere girmekten vazgeçmemektedir. Çünkü günlük yaşamlarında karşılaştıkları bir takım eksikleri giderebilecekleri yer olarak böyle sanal sohbet odalarını görmektedirler. Gördükleri içinde bu mekânlar birçok insan uğrak yeri olmaktadır.

Sanal Sohbet Ortami

Sanal sohbet ile gerçek hayattaki sohbet arasında birçok fark vardır. En basiti sanaldaki sohbet yüz yüze yapılmaz, jest ve mimiklerden yoksundur. Ve insanlar sanalda daha çok cesaretlidir ve cüretkârdır. Aklına gelenleri hiç çekinmeden karşındakine aktarmaktadır. Bu da karşı tarafın yabancı olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü sohbet eden kişiler genellikle birbirlerini tanımadıkları için onlardan bir zarar gelmeyeceğinin farkındadırlar. Bundan dolayı da çekineme ve korku olmadan akıllarına gelen şeyleri cesurca söylemekten geri kalmamaktadırlar.

Her ne kadar insanlar yüz yüze sohbet etmeyi daha çok arzulasalar da bazen bundan mahrum kalmaktadırlar. Bu ihtiyaçlarını gidermek ve stres atmak için başka alternatifler, başka sosyal aktiviteler yerine kolaya kaçarak evlerinde saatlerini sanal sohbete ayırarak kendilerini odalarına hapsetmektedirler. Durum ne kadar acıklı olsa da bu durum insanlar için zaruri bir durum olmuş ve insanlar da sanal sohbetin kurbanları olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.