Sohbet Ben Merkezli Sohbetler

Olumsuz Ben Sohbet Merkezli Anlayışlar

Sohbet ben merkezli sohbetler, Sohbet ben merkezli sohbet anlayışı üzerine analizler yapmaya çalışacağız. Kendim bir psikolog olmasam da, bunun bir psikolojik rahatsızlık olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sizler de mutlaka farketmişsinizdir, insanlar bir araya geldiklerinde bir takım değişmez sohbet türleri vardır. Neyin yanlış, neyin doğru, neyin kötü olduğu üzerine muhabbetler döner. Daha sonra dünya işlerine ait konular hakkında sohbetler edilir. Bu sohbet ben konuları birincildir ve hemen hemen değişmez. Bu tür sohbet konularını; ilişkilerde, arkadaşlıklarda, dostluklarda, her türlü çevre koşullarında gözlemleyebilirsiniz.

Kahvehanede, meyhanede, aile ve iş ortamında, herhangi bir chat sitesinde bu tür muhabbetlerin ardı arkası kesilmez. İnsanlar için bu bir rahatlama yöntemidir, insan doğası gereği diğer insanlara bağımlı olarak yaşar, sıkıntılarını, dertlerini, şikayetlerini anlatarak rahatlar ve ilişki bağlarını güçlendirir. Bazen uğradığımız bir haksızlığı, iş yerinde bize uygulanan mobbing faaliyetlerini, veya eşimizle aramızda geçen sorunları, akrabalardan yediğimiz kazık ve darbeleri anlatıp dururuz. Dikkat ederseniz bu anlatımlar de hep bir memnuniyetsizlik, negatif ve kötümser bir hava hakimdir.

Sürekli Ben Sohbet Edeyim? Siz Sadece Beni Dinleyin

İnsanlar aklından ne geçiyorsa onlarla alakalı sohbet ben merkezli sohbetlere girerler. Esasen olumsuz bir sohbete odaklanma, içsel dünyamızdaki negatif düşüncelerin hakim olduğu yaşantıyı ve düşünme biçimimizin bir yansısıdır. Bizler bunları anlatırken diğer insanlarla olan ilişkilerimizi de dengede tutmaya çalışırız. Fakat ağlayan bir plak gibi, yahut halk arasında tabir edilen “Asker Karısı Gibi Ne Ağlıyorsun?” sözlerine muhatap olmamak için olumsuz şeyleri sürekli konuşmayı bırakmalıyız. Biraz da pozitif şeylerle alakalı sohbet etmemiz gerekir.

Sohbet ben merkezli sohbetler
Sohbet ben merkezli sohbetler

Başka bir problemle de dikkatinizi çekmek istiyorum. Konuşan ve dertlerini anlatan kişinin, kendisini dinleyen kişiye “Sohbet“adı altında sürekli baskı kurarak duygularını boşaltmak istemesidir. Yani bu meyanda hep kendi fikirlerini, düşüncelerini, sıkıntılarını vır vır anlatmaya çalışır. Bu içinden gelen bir dürtüdür. Bu tür kişiler sohbet ben.com sitesinde olduğu gibi, sürekli kendisi konuşmak ister. Onlar için senin düşüncelerinin, dertlerinin hiç bir önemi yoktur. Nefes almadan biteviye konuşurlar, tabiri caizse kafanızı ütülerler. Sen konuşmaya çalıştıkça lafı ağzına tıkayıverirler. Çünkü son derece sabırsız ve evhamlıdırlar. Aslında dikkat çekmek istediğim konu, insanlar birbirleriyle konuşmuyorlar, birbirlerine konuşuyorlar. Aradaki farkı iyi analiz etmenizi öneriyorum.

Sohbet ben Chat Sitelerinde Ben Merkezli Sohbet Anlayışı 

Gerçek hayatta ben merkezli sohbet durumu yukarıda anlattık. Peki sanal chat odalarında durum nedir? Orasını hiç sormayın durum son derece vahimdir. İpini sapını koparan bir güruhun işgal ettiği bu yalan dünyada, kimse kimsenin fikrine, dertlerine saygı duymaz. Hep ben konuşayım, ben yazayım, ben chat yapayım der. Onlar için sizin hiç bir ehemmiyetiniz ve kıymet-i harbiyeniz yoktur. Kimsenin kimseye saygı duymadığı, burnundan kıl aldırmayan, saygı, sevgi gibi hislerin rafa kalktığı bu yalan dünyada yerini almak istiyorsan, kendine uygun bir nickname (rumuz) seçerek sohbet odalarımızda yerini alabilirsin.

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir