Sohbet Etmek Bir Sanattır

Sohbet Etmek İstiyorsanız Aşağıdaki Tavsiyelere Göz Atmanızda Fayda Var

Sohbet etmek bir sanattır, özellikle yeni tanıştığınız birisi ile sohbet etmek, onu tanımaya çalışmak, lafa nereden başlayacağınızı bilmemek çok stresli olabilir. Bazı ip uçları vererek konumuza devam edelim. Örneğin bulunduğunuz yer hakkında yorum yapabilirsin. Sağa sola göz gezdirdikten sonra hakkında konuşabileceğin bir şey olup olmadığını kontrol et. Örneğin: “Şahane Bir Manzara Bayıldım”, “Kediye Bak Renkleri Ne Kadar Güzel” gibi.

Bir çok insan kendisi hakkında konuşmayı sever. Bir sohbetin başlamasını istiyorsan, karşındaki kişiyi konuşmaya teşvik etmelisin. Ona cevabı kısa olacak yani “Evet” ya da “Hayır” şeklinde cevap verebileceği sorular sormayın. Ucu açık kapsamlı sorular sorun ki, karşınızdaki insan konuşmaya yani sohbete başlasın. Örneğin: Hayvanları sever misin? Kış mevsimini sever misin? Ne Tür Kitaplar Okuyorsun? Buralara sık sık gelir misin? gibi.

Sohbet Etmek İstediğin Kişiye Ucu Açık Soruyla Birlikte Kendi Yorumunu da Kat

Başlı başına bir yorum, yahut ucu açık bir soruyu tek başına kullanırsan tuhaf ve ilgisiz görünebilir. Bu yüzden güzel sonuçlar almak istiyorsan, yorum ve soruyu aynı kelimede kullanmaya gayret et. Örnek verecek olursak;

Sohbet etmek bir sanattir
Sohbet etmek bir sanattır
  • “Gömleğin Çok Güzelmiş, Nereden Aldın? ” Bu soru karşısında karşıdaki kişi alışveriş için nerelere gittiğini, başından geçen komik ve enteresan olayları büyük ihtimalle size anlatacaktır. Bunun tam tersi de olabilir. Sadece yorumda bulunursan örneğin; “Gömleğin Çok Güzelmiş”. Karşıdaki kişi “Teşekkür Ederim” der ve sohbet sona erer.
  • “Şu karşıdaki lokanta çok güzel iskender kebap yapıyor, senin en sevdiğin kebap türü hangisi?” sorumuz çok güzel bir ucu açık soru, karşıdaki kişi ben Beyti kebabını daha çok seviyorum tarzı bir cevap verirse, peşinden hemen neden? şeklinde ikinci soruyu patlatabilirsin.

Güncel Olaylar Hakkında Sohbet Etmek

Karşıdaki kişi ile konuşmanın en kolay ve pratik yolu güncel olaylardan bahsetmektir. Şu anda gündemde olan en çarpıcı olay Korona virüs salgını olduğu için, “Korona hakkında ne düşünüyorsun, sence bu salgın daha ne kadar sürecek.?”

yazi arasi
sohbet yazi arasi

Chat Odalarında Nasıl Sohbet Edilir?

İşte akademik bir soru ile karşı karşıyayız? İrc sohbet odalarında birisiyle muhabbet etmek, gerçek hayattakine hiç benzemez. Çünkü burada karşıdaki insanı göremediğiniz, sesini, jestini, mimiğini, beden dilini algılayamadığımız için durum farklıdır, daha spesifiktir. Yıllarını chat odalarında geçirmiş, Telnet’in karanlık odalarında fink atmış biri olarak cevaplamaya çalışayım. Burada sorulan sorular ve alınan cevaplar gerçek hayattakine benzemez, karşıdaki kişiler yanıltıcı cevaplar vermeye odaklanmıştır. Hiç kimse gerçek karakterini ve konumunu yansıtmama bilinciyle chat odasına girmiştir.

Bazen sorduğunuz soruların çoğu havada kalır. Hele kalabalık bir chat odasındaysanız, yapılan yazışmaların yoğunluğu nedeniyle sorunuz yukarılara doğru kayar gider. Bu yüzden sohbet odalarında fazla kendinizi kasmanıza gerek yok. Chat odasının doğasına uygun olarak hareket edin. Duruma göre ya rölantide gidin, ya da freni patlamış bir kamyon edasında hareket edin. Starsohbet.Net olarak sohbet etme sanatı hakkında bazı ipuçları vermeye çalıştık. Başka bir makalede görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

Diğer Çarpıcı Konu Başlıklarımıza da Göz Atmanızı Tavsiye Ediyorum

[WPB rasgele-mesaj]

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.