Sohbet Konusu Bulamamak

Sohbet Konusu Bulamamak ve Zorlanmak

Sohbet konusu bulamamak genelde bir çok insanın başına gelen enteresan bir olaydır. Genelde her insanın anlatacak bir mevzusu vardır. Ama bir insan sürekli kendini ezikliyorsa, sen eziksin, anlatacağın şeyler başkalarının ilgisini çekmeyecek, çok sıkıcısın. Yıllar yılı içsel anlamda bu telkini kendi kendine veriyorsa, şuna inanmaya başlıyor insan; ben ne anlatırsam anlatayım diğer insanların ilgisini çekmeyecek ve o insanlar sıkılacak. Bir noktadan sonra bu mevzuu senin içinde o kadar gerçek bir hale geliyor ki sen birileriyle karşı karşıya geldiğin zaman ya da anlatmak istediğin zaman, çantanda var olan o an anlatabileceğin şeyleri beğenmiyorsun ve dikkat çekici şeyler arayışına giriyorsun.

Anlatacak Sohbet Konusu Var Ama Sen Beğenmiyorsun!

Kafanda bir sohbet konusu belirdi. Fakat icraata gelince bir türlü anlatıma geçemiyorsun. Bu gittikçe kısır bir döngüye sebep oluyor. Anlatacak konu bulmakta zorlanıyorsun. Yani aslında senin anlatacak konun hakkında sıkıntı yok, sen sadece seçemiyorsun. Diyorsun ki bunlar değersiz, yeni parlak şeyler bulmalıyım. O yüzden aslında konuşacak konu bulamıyorsun. Buna dikkat etmen en azından yaşadığın şeyin alt yapısını anlaman önemli. Öz güven problemi yaşayan insanlar sadece bir şekilde kendilerine değersiz davranmıyorlar, bir başka versiyonda şöyle bir şey var.

Sohbet Konusu Hep Seni Anlatıyorsa Karşı Tarafı Sıkarsın

Kişi bunu o kadar derinlere gömüyor ki, bunu bir aşağılık kompleksine çeviriyor ve bundan dolayı konuşma fırsatını her zaman lehine çeviriyor, bir kendini ispatlama şovuna dönüşüyor. Ne oluyor birisiyle oturuyorsun, sen durmadan ne yediğini, içtiğini, neler yaptığını anlatıyorsun belki bir iki sefer karşı tarafı bu anlattıklarınla etkileyebilirsin. Ama sonrasında insanlar sen bu şeyleri anlattıkça sıkılmaya başlıyor. Sadece sıkılmakla da kalmıyor, her insanın içinde var olan otomatik sensörler var.

Sohbet Ederken Sürekli Kendini Övme, Bırak Seni Başkaları Övsün

Bir insan sürekli kendini övüyor sa, bu otomatik sensör şöyle algılıyor, bu insanın kendisine değer vermekle ilgili bir sorunu var bir aşağılık kompleksi var. Sen kendini ispatlamaya çalışırken, karşı tarafın gözünde değerin düşmeye başlıyor. İlk etapta konuşacak konu bulma noktasında ilk adımı atabilmek önemli. Şimdi şöyle bir düşün bakalım hayatında hangi sosyal alanlarda yer alıyorsun, okula mı gidiyorsun kursa mı mı gidiyorsun, bir aile ortamın mı var, bir dernek mi var, hangi sosyal ortamlarda bulunuyorsun, hangi ortamlarda sohbet etmekte zorlanıyorsun.

yazi arasi
sohbet yazi arasi

Sohbet Konusu Seçmeden Önce Ortak Alanlarınızı Gözden Geçir

Bunları bir çalışma kağıda hazırlayabilirsiniz. Öncesinde nerede konuşmak istiyorsun, o insanların özelliklerini ve senin bu insanlarla ortak noktaların nelerdir. Bu ortak noktalar bir konuşma başlatma noktasında tutunacağımız en önemli noktalardan biridir.  Şimdi sen derimki okuldasın, bu insanlarla aynı dersi alıyor ve sınava giriyorsun, aynı otobüse biniyorsun, ya da aynı servise biniyorsun.

Bu konularda o kadar sorular sorabilirsin ki, bir konuya dahil olma bir soru sormayla çok önemli bir hale gelir. Şu sınav hakkında veya şu hoca hakkında ne düşünüyorsun. Ortak noktalardan yola çıkarak bir sohbet ortamı oluşturdun. İş sadece konuşma ortamı başlatmakla kalmıyor. Sen bir şekilde bu muhabbeti devam ettirmek istiyorsan, karşı tarafın ne düşündüğünü önemseyip, onun hayatı ile ilgili sorular sorabilirsin. Muhabbet belli bir yere geldikten sonra bir kopma anı vardır.

Sohbeti Devam Ettirmek

Ya muhabbeti devam ettireceksin, ya da “ee iyi o zaman” deyip sohbeti bitireceksin. Muhabbetin tıkandığını düşünüyorsan, ne zaman oldu, neden oldu, ne düşünüyorsun gibi sorular aslında sohbeti devam ettirmemizi sağlar. Olayın öznesini sorabilir, kim yaptı, kim dedi gibi. ne oldu o muhabbet devam ediyor. Bu arada sen o konuları konuşurken içindeki ses sana şunu söyleyecektir, “yahu karşı tarafı sıkıyorsun, saçma şeylerden bahsediyorsun”.

O sese diyeceksin ki “hoop sen burada dur, sen ne dersen de ben bu muhabbeti tamamlayacağım”, o sesi biraz kısabiliyor ve kendimizi muhabbete verebiliyorsak süper olur. Sen o anda bir stand-up yapıyorsan da, en etkili konuşmayı yapıyor olsan da içindeki o sesi dikkate almamanı öneririm. Konu bulmak konusunda sıkıntı çeken insanlardan bazıları da bazen artist takılabiliyor, spormu ıyy hiç ilgimi çekmiyor, siyasetmi ıyy konuşmam, yok şunu konuşmam bunu konuşmam, hayırdır niye kasılıyorsun, biz sohbet konusu seçmeden önce sanamı soracağız ne konuşacağız diye?

Bir Sohbet Ortamında Ne Konuşuluyorsa O Konu Hakkında Bilgin Olması Lazım, Ben Bu Konulardan Anlamıyorum Demek İtibarını Sarsar.

Sen daha yolun başındasın senin seçme şansın yokki. Sohbet ortamında ne konuşuluyorsa sen de o konulara girmek zorundasın. Yoksa sosyal ilişkilerini geliştiremez ve sap gibi ortada kalırsın. Senin basit olarak gördüğün konulardan kaçarsan bir süre sonra kendi kabuğuna çekilmiş olursun. Konu seçmemen lazım, olabildiğince kendi seviyeni düşürmeden Ahlaksızlaşmadan, terbiyesizleşmeden o muhabbete katılman lazım. Benim onlar kadar spordan, şundan bundan haberim yok diyebilirsin ama olmak zorunda güzel kardeşim.

Sohbet Konusu Seçebilmen İçin Dünya ve Türkiye Gündemini Bir Zahmet Takip Ediver Güzel Kardeşim

Ah be güzel kardeşim, bir sohbet konusu olduğu zaman, öküzün trene bakması gibi bakıyor, konuya fransız kalıyorsun. Çünkü kendini dünyadan soyutlamışsın. Beygir gibi yiyip içip yatmaktan ibaret değil bu dünya, geç televizyonun karşısına haberleri izle bakalım. Dünyada ve Türkiye’de neler olmuş, neler yaşanmış. Yok ben TV seyretmem, kıçımı internet başından kaldıramam diyorsan o zaman internet haberlerini açıp gündemi takip edebilirsin. Bu yüzden bir sohbet ortamına girdiğinde konuşulan konuları ucundan, kulağından yakalayabilirsin. Ama sen ot gibi yaşar, gündemi takip edemezsen o zaman kusura bakma kardeşim. Akıllı telefonunu al, git bir ormanda yaşa, belki orada orman sakinleri olan hayvanlarla konuşursun ne diyeyim şimdi.

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.