Sohbet Siteleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sohbet Siteleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler; diğer insanlarla bağlantı kurmak, chat yapmak, hoş vakit geçirmek, grup sohbetleri yapmak için açılmış bir network ağına bağlı yerlere verilen genel isimdir. Burada odada bulunan diğer üyelerle bağlantı kurup yazışmanıza olanak sağlanır. Global odalarda yazışıldığı gibi bir de özel pencerelerde, bir kullanıcıyla bire bir sohbet etme imkanı da sağlanmaktadır. Bu özel pencerelerde çoğu kullanıcı global sohbet odalarında yazamayacağı bazı özel veya kişisel bilgileri paylaşabilir, çünkü adı üzerinde özel pencere! Çünkü; özel mesajların iki kişi arasında kalması gerekiyor, bu mantıkla baktığımızda.

Sohbet Siteleri Gizliliğe Önem Veriyor mu ?

Buraya kadar her şey normal peki akla şu soru gelebilir. Acaba üçüncü bir kişi özel pencerede yazdıklarımızı görebiliyor mu ? Ne kadar güvendeyim ? Sohbet siteleri ne kadar güvenli ? Bir şüphe ve vesvese içimizi kemirir durur. Bu soruya yıllarını chat odalarında geçirmiş, telnetin karanlık ve tozlu yollarında bir çekirge gibi zıplamış bir adam olarak cevaplamaya çalışayım. Bırakın bir sohbet sitesini, internete bağlandığınız andan itibaren hiç bir gizliliğiniz ve mahremiyetiniz yoktur. Efendim ben VPN kullanıyorum! Yahu kardeşim ne kullanırsan kullan, ne yaparsan yap, ama konusu suç teşkil eden bir olaya karıştığın anda, seni bir fare gibi yakalayacaklardır, bundan emin olabilirsin. Neyse biz asıl konumuza gelelim.

Sohbet siteleri hakkinda bilinmesi gerekenler
Sohbet siteleri hakkında bilinmesi gerekenler

Sohbet Sitelerinde Özel Yazışmalar

Bir sohbet sitesinde başka bir kişiyle yaptığınız özel yazışmaları üçüncü bir şahıs gayet rahatlıkla ellerini ovuşturarak, ağzının suyu akarak izleyebilir. Bu üçüncü şahıs dediğimiz kişi sizin gibi bir kullanıcı değildir. Ya site sahibidir, ya da site sahibinin tam yetkilerle donattığı site yöneticilerinden birisidir. Bir İRC Network ağında sistemin çalışması için bir çok modül bulunur. Bunlardan birisi de “Özel Okuma Modülü” dediğimiz bir modüldür.

Bu modül sayesinde özel mesajlarınız rahatlıkla okunabilir. Kişinin özeline ve mahremiyetine önem veren, Ahlaki değerlere sadık kalan bazı sitelerde bu modül kullanılmamaktadır. Ama bir çok sitede özellikle bu modülün kurulmasını isteyen ve kullanan site sahipleri mevcuttur. Bu modül sayesinde basit bir komutla “/spy add nick yahut /oku add nick, /bilmem ne nick” v.b. komutlarla, artık ne şekilde ayarlanmış ise o şekilde özel pencerelerinizde yazdıklarınızı okuyabilirler.

Sohbet Siteleri Minareyi Çalarsa Kılıfını Hazırlar

Fakat bazı site sahipleri uyanıktır, siz daha sormadan yahut ortada konusu bile yokken, “Bizim Sitede Özeller Okunmuyor” der. Peki kardeşim sana soran mı oldu okunuyor mu okunmuyor mu diye ? Nedir bu telaşın? Yoksa bizden bir şeyler mi saklıyorsun? Yahut yalanlarına bir maske mi eklemeye çalışıyorsun? Efendim siz bunlara pek itibar etmeyin, benim dediklerime kulak verin ve asla rahat ve lakayıt bir şekilde özel pencerelerde sizi zor duruma düşürebilecek, başkalarının salyalarını akıtacak şeyler yazıp çizmeyin, benden size bir ağabey tavsiyesi.

Bazı site sahipleri pişkindir, derler ki kardeşim bana inanmıyorsan /modules komutunu uygula statüse bak bakalım Spy modülü var mı yok mu? Tabi siz de hemen komutu uygularsınız ve statüse bakarsınız, Aaaa hakkaten modül yokmuş demek ki burada özeller okunmuyor diye rehavete kapılabilirsiniz.

Güzel kardeşim adam modülü gizlemiştir, senin komutla görmen mümkün değildir. Bazı site sahipleri ise işi garantiye almak amacıyla /modules veya /module komutunun kullanımını yasaklamıştır. Bu komutu uyguladığınızda şöyle bir uyarı çıkar. MODULE Unknown command – MODULES Unknown command yani diyor ki bu komut bilinmeyen bir komut. Sevsinler sizi güzel bir uygulama ve tedbir almışsınız.

KaRa

Yazarımız; Uzun yıllar Jandarma Teşkilatında Uzman Jandarma olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur. Başta sohbet siteleri olmak üzere farklı kulvarlardaki sitelere makale ve seo desteği sağlamaktadır. İkiyüzlülüğe, nankörlüğe ve yalana tahammülü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir